Szczecin stawia na rynek MICE
Szczecin to stolica jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów naszego kraju. Wybiera je na swoje siedziby także wiele firm. Miasto posiada bogatą ofertę hotelową i konferencyjną. W tym roku postawiło także na działania na rynku MICE.
Szczecin położony jest przy granicy zachodniej, ale bez problemu można tutaj dotrzeć z różnych części Polski. Posiada dogodne połączenia kolejowe, łatwo można tutaj dojechać samochodem - autostradą A6 oraz drogami ekspresowymi – S3, S6 i S10. Z lotniska w pobliskim Goleniowie można lecieć do Warszawy, Krakowa, a także za granicę - do Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz krajów skandynawskich. W niedalekiej odległości jest port lotniczy w Berlinie, stanowiący ważny węzeł komunikacyjny Europy.
Szczecin jest także prężnym ośrodkiem gospodarczym. Położenie w niedalekim sąsiedztwie Berlina i krajów skandynawskich sprawia, że swoje centra logistyczne mają tutaj największe międzynarodowe firmy. W Technoparku Pomerania mieszczą się startupy z sektora IT.
Zabytki, nowoczesna architektura i przyroda
Celem turystów wybierających na swoje wakacyjne pobyty Pomorze Zachodnie zwykle bywają nadmorskie miejscowości. Jednak często odwiedzają oni także stolicę województwa, przede wszystkim po to, aby zobaczyć nagradzaną na całym świecie nowoczesną architekturę, zabytkowe obiekty oraz posmakować w miejscowych restauracjach niespotykanych w innych regionach lokalnych przysmaków. Należą do nich między innymi paszteciki, słynny paprykarz szczeciński, a także frytburger, czyli bułka z frytkami.
Miasto posiada malownicze położenie, w jego granicach zlokalizowanych jest wiele wysp, kanałów, rzek i jezior, a połowę powierzchni stanowi natura, co sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce do wypoczynku. Wolny czas można spędzić na kąpielisku Arkonka, nad Jeziorem Głębokim, nad Syrenimi Stawami czy w Ogrodzie Różanym lub wybrać się do Puszczy Wkrzańskiej.
Warto odwiedzić historyczne miejsca, takie jak Zamek Książąt Pomorskich oraz nowoczesne obiekty kulturalne, takie jak Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia i Teatr Letni. W Muzeum Techniki i Komunikacji można podziwiać prawdziwe perełki motoryzacyjne z dawnych lat – tramwaje, autobusy, samochody i motory. Miłośnikom żeglugi można polecić Morskie Centrum Nauki, w którym działa najnowocześniejsze w Polsce planetarium.
Szczecin słynie z nowoczesnej i niebanalnej architektury. Filharmonia Szczecińska została uznana w międzynarodowym konkursie za najpiękniejszy budynek Europy 2015 roku i stała się już współczesną ikoną. W jej sąsiedztwie znajduje się schowane pod ziemią, muzeum Centrum Dialogu Przełomy, które uznane zostało za najlepszy budynek świata w konkursie World Building of the Year 2016 i najlepszą przestrzeń publiczną Europy w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016. Architektoniczną ikoną Szczecina jest także Teatr Letni im. Heleny Majdaniec, który w 2023 roku został nagrodzony w konkursie Property Design Awards na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce.
Nie tylko city break
Do Szczecina przyjeżdżają zarówno grupy zorganizowane jak i turyści indywidualni. W przypadku grup jest to głównie przyjazd o charakterze tranzytowym, jednak w ostatnim czasie zauważalne jest większe zainteresowanie tym miastem jako punktem docelowym. Z powodu wojny na Ukrainie turyści wybierają bowiem miejsca położone z dala od wschodniej granicy. Mocną stroną Szczecina jest także to, że nie jest on tak zatłoczony jak na przykład Warszawa czy Kraków. Pandemia spowodowała, że jako cel wyjazdu turyści częściej wybierają bliższe okolice, stąd w Szczecinie pojawia się więcej mieszkańców sąsiednich niemieckich landów.
Coraz częściej stolicę Pomorza Zachodniego odwiedzają także rodziny z dziećmi oraz grupy dziecięce i młodzieżowe, co wynika z faktu, że coraz więcej powstaje tutaj atrakcji skierowanych do takich osób, takich jak Holiday Park i Muzeum Techniki i Komunikacji.
W planach jest otwarcie Fabryki Wody, nowoczesnego kompleksu rekreacyjno-rozrywkowego, w którym do dyspozycji gości będą baseny, plaża, zjeżdżalnie, sauny, strefa wellness i kompleks sportowy. Powstanie tam również amfiteatr, który zimą będzie przekształcany w lodowisko. Będzie to także centrum edukacyjne, w którym woda połączy podróż przez kosmos, historię ludzkości i oceaniczne głębiny.
Zaplecze hotelowe i konferencyjne
Na osoby odwiedzające Szczecin czeka stale wzbogacana baza hotelowa, która swoją ofertę kieruje także do klientów biznesowych. Rosnąca liczba obiektów konferencyjnych sprawia, że organizowane są tutaj wydarzenia na światowym poziomie.
W ostatnim czasie w Szczecinie powstały takie obiekty jak otwarty dwa lata temu Courtyard by Marriott, który posiada 9 sal konferencyjnych o łącznej powierzchni 1000 mkw czy hotel Dana, w którym działa 5 sal konferencyjno-bankietowych. Eventy można organizować także w hotelu Moxy.
W zeszłym roku otwarty został hotel Ibis Styles, natomiast w tym roku otwarty zostanie Hampton by Hilton. W mieście działają dedykowane wydarzeniom (w tym biznesowym) obiekty takie, jak centrum konferencyjne Hanza Tower, hala widowiskowo-sportowa Netto Arena, a także dziesiątki agencji eventowych zajmujących się organizacją wydarzeń.
Kongresy odbywają się między innymi w budynku Filharmonii Szczecińskiej. Zaplecze konferencyjne posiadają także takie obiekty jak Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, Technopark Pomerania, Opera na Zamku a także TRAFO Trafostacja Sztuki, otwarte w roku 2013 centrum sztuki współczesnej, którego nietypową przestrzeń można wykorzystać na organizację wydarzeń kulturalnych i komercyjnych.
Teatr Letni im. Heleny Majdaniec to miejsce na organizację dużych koncertów, ale także imprez lokalnych czy spotkań, których atutem jest niezwykłe otoczenie. Obiekt ten położony jest na naturalnej skarpie, w Parku Kasprowicza.
Uczelnie z zapleczem konferencyjnym to Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i Politechnika Morska.
Miasto stawiając na rozwój turystyki, rozbudowuje swoją ofertę dla przyjeżdżających, na przykład specjalnie dla niemieckich turystów powstały Transgraniczne Spacery Miejskie, aplikacja Explore Oder, która obejmuje tereny po wschodniej i po zachodniej stronie Odry. Z myślą o turystach Szczecin inwestuje też w infrastrukturę, przebudowując ulice w śródmieściu oraz modernizując bulwary.
Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia
Promocja turystyczna miasta, marketing turystyczny oraz organizacja wydarzeń to zadania spółki miejskiej Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. W swoich zadaniach ma ona także zarządzanie nadbrzeżami i jest operatorem miejskiej mariny.
Do zadań spółki należy między innymi utrzymanie czystości na terenie bulwarów, opieka nad Aleją Żeglarzy oraz punktami handlowo-usługowymi. Zakątki wodne, nad którymi sprawuje nadzór, to miejsca rekreacyjne przeznaczone dla żeglarzy, kajakarzy, turystów oraz ornitologów. Są to specjalnie przygotowane punkty postojowe w sercu obszaru Natura 2000, a dostać się do nich można kajakiem lub motorówką. Trzy z nich zlokalizowane na rzece Święta to Zakątek Kwadrat, Zakątek Głebia i Zakątek Orły (położony przy ujściu rzeki do jeziora Dąbie), natomiast czwarty to Zakątek Wydrnik, znajdujący się na kanale o tej nazwie.
Od roku 2016 spółka ŻSTW zajmuje się także działalnością eventową, czyli kompleksową organizacją wydarzeń w przestrzeni miejskiej. Organizowała między innymi finał regat The Tall Ships Races czy Mistrzostwa Europy w Gimnastyce Sportowej Kobiet i Mężczyzn. Od roku 2021 organizuje Żagle, największe żeglarskie wydarzenie w Polsce, które zainicjowane zostało jako rekompensata odwołanego finału regat. Podczas tego wydarzenia u stóp Wałów Chrobrego cumuje kilkadziesiąt najpiękniejszych żaglowców świata. W tym roku zaplanowane ono zostało na 18-20 sierpnia, natomiast 14 sierpnia w Parku Żeromskiego odbędzie się wyjątkowy festiwal światła – Iluminacje Szczecin.
Spółka jest także organizatorem Kina na leżakach, czyli plenerowych seansów filmowych, cyklu biegów po szczecińskich bulwarach, szczecińskiego Oktoberfest oraz wielu innych wydarzeń sportowych i kulturalnych.
Szczecin Convention Bureau Project
Stawiając na rozwój działalności eventowej w spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia powołany został zespół, który pilotażowo jako Szczecin Convention Bureau Project wszedł na rynek z działaniami z zakresu MICE. Powstała poświęcona tej aktywności strona www.conventionszczecin.eu, która kompleksowo prezentuje ofertę miasta w zakresie turystyki biznesowej.
Opracowano wydawnictwo „Szczecin Meetings Guide”. Szczecin Convention Bureau Project ściśle współpracuje także z Poland Convention Bureau, współpraca ta dotyczy między innymi opracowania raportu „Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce”. Członkowie zespołu biorą udział w wydarzeniach i spotkaniach branży MICE.
W tym roku zespół Szczecin Convention Bureau Project koncentruje się głównie na poznaniu potrzeb meeting plannerów, co pozwoli lepiej dostosować proponowaną ofertę do wymagań tej grupy klientów. Wnioski z tych działań zostaną przekazane władzom miasta i na ich podstawie zaplanowana zostanie aktywność na kolejne lata. W ranach tej inicjatywy na sierpień zaplanowana została w Szczecinie wizyta studyjna meeting plannerów.